Katedra Multimediów PJATK

Laboratoria Multimedialne

Studio nagrań

Laboratorium w sali 134 już na etapie projektowania zostało zaadoptowane do pracy z dźwiękiem. Składa się z dwóch pomieszczeń (reżyserki oraz studia nagraniowego) oddzielonych od siebie podwójną szybą oraz podwójnymi drzwiami. Ma to na celu jak najlepszą izolację akustyczną jednego pomieszczenia od drugiego. Dodatkowo zadbano aby kąty między ścianami nie były proste. Zapobiega to powstawaniu niepożądanych zjawisk akustycznych spowodowanych nachodzeniem się na siebie fal dźwiękowych w wyniku odbicia od przeciwległych ścian. Dodatkowo ściany pokrywa materiał dźwiękochłonny.

Reżyserka wyposażona jest w mikser cyfrowy, kontroler audio, przetworniki analogowo cyfrowe oraz szereg urządzeń peryferyjnych takich jak procesory dynamiki, procesory efektów, odtwarzacze oraz kontrolery MIDI. Część funkcji tych urządzeń realizowanych jest często w domenie cyfrowej, bezpośrednio w programie komputerowym. Istnieje możliwość rejestracji do 16 źródeł jednocześnie w sesji nagraniowej. Oznacza to iż w laboratorium jest możliwość zarejestrowania całego zespołu muzycznego. W większości jednak realizowane projekty dotyczą sesji z wykorzystaniem od jednego do 3 mikrofonów jednocześnie. Studenci mają do dyspozycji kilkanaście mikrofonów różnego rodzaju. Począwszy od klasycznych mikrofonów dynamicznych do rejestrowania instrumentów muzycznych, poprzez bardzo czułe mikrofony pojemnościowe, skończywszy na zestawie do mikrofonowania zestawu perkusyjnego. Studenci Wydziału Sztuki Nowych Mediów wykorzystują studio do nagrań dubbingu, lektora, instrumentów muzycznych lub efektów specjalnych dla własnych produkcji filmowych bądź animacji. Na Wydziale Informatyki studio wykorzystywane jest do oceny i analizy sygnałów oraz do badań naukowych z zakresu rekomendacji muzycznej i rozpoznawania mowy. W szczególności wielogodzinne nagrania mowy polskiej zróżnicowanych mówców pozwoliły na wytrenowanie modelu akustycznego zdolnego do rozpoznawania mowy polskiej a następnie jej konwersję na zapis ortograficzny.

Studio fotograficzne

Studio fotograficzne powstało z początkiem działalności Wydziału Sztuki Nowych Mediów

i zostało stworzone przez prof. PJATK Krzysztofa Szklannego. Mieści się w budynku C w sali 26. Studio jest wyposażone w jedno główne stanowisko pracy z trzema tłami oraz kilka dodatkowych posiadającym posiadających pojedyncze tło.
W studio zrealizowano adaptację akustyczną, zbudowaną ze specjalnych paneli co pozwala na rejestrowanie materiału wideo i dźwiękowego do celów profesjonalnych.

Na wyposażeniu studia znajdują się lampy światła ciągłego i błyskowego. Na uwagę zasługują profesjonalne lampy szwajcarskiej firmy Broncolor, których moc jak i parametry można kontrolować za pomocą urządzeń mobilnych. Lampy pozwalają na realizację zdjęć z ultra krótkimi czasami błysku umożliwiającymi zamrożenie ruchu, wielokrotny błysk podczas jednej ekspozycji z możliwością ustawienia opóźnień.
Lampy wyposażone są w modyfikatory oświetleniowe takie jak softboxy, grid, wrota, stripboxy, reflektory i strumienice.
Pozostałą cześć oświetleniową uzupełniają lampy reporterskie, czyli przenośne źródła oświetleniowe z zasilaniem bateryjnym. Lampy te pozwalają na realizację zdjęć w dowolnych warunkach np. poza uczelnią.
Na wyposażeniu studia znajdują się pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe posiadające dużą rozpiętość tonalną matryc światłoczułych.
Na zajęciach uczymy studentów architektury, fizyki oświetlenia, kreatywnych technologii. Na przykład studenci realizują zdjęcia w technologii podwójnej ekspozycji realizując własny filtr rozmywający. 

Interesującym przykładem zadanie jest lightpainting czyli malowanie światłem. W pracowni posiadamy urządzenie zawane Pixelstickiem. Posiada ono 200 diod, i pozwala na wyświetlanie dowolnej grafiki. W rezultacie realizujemy kreatywne przestrzenie malowane śwaitłem.
Studio fotograficzne jest wykorzystywane zarówno w dydaktyce jak i pracach naukowych. Uczymy studentów Sztuki Nowych Mediów, Architektury Wnętrz i Informatyki.
Dotychczas powstało kilka prac naukowych opublikowanych na recenzowanych i międzynarodowych konferencjach.
Studio posiada własne konto na Instagramie #studiopjatk na którym prezentowane są wybrane prace studentów.